Igazi Balkán a Pilisi Kóstolón
Igazi balkáni hangulatot varázsolunk június 7-én a budakalászi Faluház udvarára. Vagyis: nyársra húzunk egy malacot, táncolva kenegetjük sörrel és kólólépésben szolgáljuk fel!
Valahogy így készül majd:
Nyárson sült malac parazsas burgonyával – recept
Hozzávalók / 12 adag
A malachoz
§ 20 kg süldő malac
§ 50 dkg só (durva)
§ 8 fej fokhagyma (opcionális)
§ 100 g őrölt fűszerkömény (opcionális)
§ 100 g fekete bors (opcionális)
A kenéshez
§ 200 dkg mangalica zsír
§ 0.5 kg mangalica szalonna (füstölt)
§ 1 l sör
A parázson sült burgonyához
§ 25 db nagyobb burgonya
§ 0.5 kg juhtúró
§ 0.5 kg zsíros tehéntúró
§ 15 dl tejföl (20%-os)
§ 2 csokor snidling (friss)
§ só ízlés szerint
§ fekete bors ízlés szerint (frissen őrölt)
Nagyobb baráti összejövetelekhez, céges bulikhoz kifejezetten jó időtöltés, és nagyszerű lakoma a végén. A 25 fős létszám ajánlott, máskülönben sok hús megmarad.
Elkészítés
1. Malac előkészítése: a legegyszerűbb módja a hentessel előkészíttetni a malacot. (Én mindig a húsos barátaimmal szoktam előkészíttetni.) A lényeg az, hogy a vágás napján frissen kerüljön hozzánk a malac, ne a hűtőkamrából napok múlva.
2. A friss, megtisztított malacot legelőször alaposan sózzuk be. A sózást a malac belsejében kezdjük el, a sütés megkezdéséig a bőrét nem érheti só. Bosnyák barátom nem használ más fűszert, kizárólag sót, én azonban a só mellett a malac belsejét meg szoktam fűszerezni zúzott fokhagymával (legjobb, ha olívaolajba törjük a fokhagymát, könnyebb vele dolgozni), frissen, mozsárban zúzott köménnyel, valamint frissen őrölt feketeborssal.
3. Ha elkészültünk a fűszerezéssel, a malacot fel kell tennünk a nyársra. Sütőnként eltérő fajta nyárs lehet, a lényeg, hogy alaposan rögzítsük a gerincnél, a lapockáknál, illetve a comboknál. A malac nem mozdulhat meg a nyárson, ügyeljünk rá a rögzítés során. Ezt követően a malac felvágott hasát össze kell tűznünk, ehhez vékony drótot célszerű használnunk, hogy a sütés során keletkező gőzök ne tudjanak eltávozni a malac belsejéből. A fülekre tegyünk alufóliából “süvegeket”, hogy ne égjenek meg.
4. Közvetlen a sütés előtt a zsír felével alaposan kenjük be a malac bőrét, és sózzuk meg bátran. A só beleragad a zsírba, nem fog leperegni a bőrről a sütéskor. A zsír másik felét olvasszuk meg, majd egy külön edénybe öntsük bele a sört. A zsírszalonnából vágjunk nagyobb darabokat, tegyük nyársra, ezzel fogjuk kenegetni a malac bőrét a sütés során.
5. Kezdjük meg a sütést. A nyársra rögzített malacot tegyük a sütő erre kialakított helyére, majd szórjunk alá kb. 3 kg izzó faszenet. Ügyeljünk rá, hogy a malac már forogjon a nyárson, amikor a parazsat alátesszük, máskülönben azonnal felhólyagosodik a bőre.
6. Az első 3 órában nem szabad nagy hőt kapnia a malacnak, ezért arra kell ügyelnünk, hogy az induló faszén mennyiséget kell folyamatosan pótolnunk. Közben kenjük a malac bőrét az olvasztott zsírral (hosszú szárú ecsettel), valamint a sörbe mártogatott zsírszalonnával felváltva. Ha hólyagosodna a bőr, azonnal kenjük le.
7. A három óra elteltével már lesz a malac bőrének halvány színe, ami nem is kell, hogy sötétebb legyen, hiszen a malac belsejét is át kell sütnünk.
8. 3-4 óra elteltével fokozatosan növelhetjük a faszén adagot a malac alatt, hozzávetőlegesen másfél-kétszeresére fogunk eljutni az utolsó 40 percre.
9. Az utolsó szakaszban készítsük el a köretet. A burgonyákat csomagoljuk be alufóliába, és tegyük őket a parázsba kb. 15- 20 percre. Időnként forgassuk őket, hogy ne égjen meg az oldaluk. A hőtől függően a sütési idő változhat.
10. A juhtúrót, a tehéntúrót, a finomra vágott metélőhagymát és a tejfölt keverjük össze egy tálban, sózzuk, borsozzuk.
11. Ha a malac elkészült, daraboljuk, és tálaljuk a fóliás burgonyával, melyet késsel megvágva kinyitunk, és megöntjük a juhtúrós öntettel. Házi savanyúságot adjunk mellé.
Forrás: http://www.nosalty.hu/recept/nyarson-sult-malac-parazsas-burgonyaval